Z roku na rok coraz więcej kierowców decyduje się na pracę taksówkarza ze względu na elastyczne godziny pracy oraz atrakcyjne zarobki. Zdawać by się mogło, że wystarczy mieć własny samochód, telefon oraz czynne prawo jazdy kat. B, ale czy to takie proste? Poniżej podpowiadamy jak zostać taksówkarzem oraz jaka wiedza przydaje się w pracy kierowcy.
Na czym polega praca kierowcy taxi?
Wbrew pozorom nie jest to trywialne przewiezienie pasażera z punktu A do punktu B. Najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i pasażerów. Znajomość miasta ułatwia dobranie optymalnej trasy nawet w godzinach szczytu, co przekłada się na większe zadowolenie klientów, którzy nie spędzą całej podróży w korku.
Praca kierowcy jest niezmiernie odpowiedzialna, ponieważ pasażerowie często zachowują się nadzwyczaj lekkomyślnie. Niezapinanie pasów bezpieczeństwa lub niespodziewane i głośne zachowanie na tylnych siedzeniach może łatwo stać się przyczyną kolizji, a nawet wypadku drogowego. Z pomocą przychodzi oczywiście technologia, ponieważ nowsze samochody często wyposażone są w czujniki, które przy pomocy uciążliwych sygnałów dźwiękowych przypominają o niezapiętych pasach lub niedomkniętych drzwiach.
Jak zadbać o bezpieczeństwo i komfort w samochodzie?
Kierowca, który zazwyczaj jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, odpowiedzialny jest za stan techniczny samochodu. Regularne odwiedzanie autoryzowanego serwisu marki pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów technicznych. O wygląd wnętrza oraz zewnętrze walory estetyczne lub reklamowe samochodu zatroszczyć się mogą specjaliści zajmujący się auto-detailingiem. Dzięki ich pomocy łatwo pozbyć się można niepokojących plam, nieprzyjemnych zapachów oraz śladów w postaci sierści, futra, włosów czy błota.
Czym dokładnie jest licencja taxi?
Licencja taxi jest niezbędna do wykonywania zawodu taksówkarza. Uzyskać można ją w urzędzie miasta lub gminy. Upoważnia ona do przewozu pasażerów na terenie Warszawy lub poszczególnych gmin w zależności od lokalnych porozumień. Do pozyskania licencji wymagane jest posiadanie pojazdu (ew. współposiadanie lub dzierżawienie), ponieważ trzeba posiadać prawny tytuł do dysponowania danym autem. Trzeba mieć również ważne dokumenty w postaci prawa jazdy kat. B i dowodu osobistego.
Czy są jakieś przeszkody?
Licencji nie uzyskają osoby, które w przeszłości zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne przeciwko:
-życiu i zdrowiu, mieniu lub środowisku,
-bezpieczeństwie w komunikacji,
-wolności seksualnej i obyczajności,
-wiarygodności dokumentów.
W niektórych przypadkach radca gminy liczącej powyżej 100 tysięcy mieszkańców wymagać może zaliczenia dodatkowego egzaminu. Sprawdzana jest tam zazwyczaj wiedza kandydatów w zakresie topografii regionu oraz znajomość przepisów prawa miejscowego.
Ile kosztuje licencja taxi?
Wysokość opłaty za uzyskanie licencji taxi w urzędzie zależy od obszaru i czasu, na jaki jest wydawana. W 2020 ceny licencji w wahały się w przedziale od 200 zł do 450 zł w zależności od regionu i okresu ważności dokumentu.