Wakacyjne wyjazdy wymagają odbycia podróży. Pokonanie długiej trasy samochodem z dzieckiem może być prawdziwą udręką. Może ale wcale nie musi. Istnieją bowiem sprawdzone i proste sposoby na to, aby nawet wyjątkowo długa podróż przebiegła szybko i w komfortowych warunkach. Jak zatem przygotować się do przebycia długiej trasy z małym pasażerem na pokładzie?
Lato to pora roku, która jak żadna inna sprzyja organizacji wakacyjnych wyjazdów. Naturalnie nieodłącznym elementem każdej, letniej podróży jest konieczność przebycia drogi dzielącej nas od punktu docelowego. Udając się w trasę – zwłaszcza kilkugodzinną – należy mieć na względzie potrzeby wszystkich współpasażerów. Dotyczy to zwłaszcza osób podróżujących z dziećmi. Maluchy – z uwagi na swój wiek – są dość wymagającymi podróżnikami i w ich przypadku niezbędne będzie dostosowanie warunków podróży do wieku oraz stanu zdrowia dziecka.
Wiek dziecka
Jeszcze do niedawna panowało przeświadczenie, że przebycie dłuższej trasy nie jest możliwe w przypadku niemowląt czy nawet noworodków. Wraz z rozwojem nowoczesnej technologii, a tym samym poszerzeniem oferty produktów tworzonych z myślą o potrzebach najmłodszych, znacząco poszerzyły się możliwości bezpiecznego przewożenia małych dzieci, jak również pielęgnacji czy też żywienia poza domem. Z punktu widzenia rodziców oznacza to więc, że aktualnie w podróż – nawet daleką – można zabrać każde dziecko, bez względu na jego wiek.
Rodzaj pojazdu
Największy wpływ na wygodę podczas podróży wywiera rzecz jasna rodzaj pojazdu, jakim planujemy pokonać konieczną do przebycia trasę. Najlepszy, a tym samym najbardziej komfortowym środkiem lokomocji dla każdego członka rodziny jest odpowiednio wyposażony i w pełni sprawny samochód. Jeśli nie masz własnego auta lub też obawiasz się, że posiadany przez ciebie samochód nie nadaje się do przebycia dłuższej trasy, to – zamiast ryzykować – zdecyduj się na wynajem auta. Korzystając z usług wypożyczalni samochodów masz bowiem pewność, że udostępniony ci pojazd będzie w 100% sprawny technicznie. Na tym jednak nie koniec zalet płynących z wynajmu auta. Niemalże każda, działająca na polskim rynku wypożyczalnia samochodów posiada w swojej flocie auta charakteryzujące się podwyższonym standardem. Warto skorzystać z wynajmu auta tego typu, zwłaszcza jeśli czekająca nas trasa wymaga spędzenia w samochodzie co najmniej kilku godzin.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Najważniejszym aspektem podróży z dzieckiem jest oczywiście bezpieczeństwo. Jak powszechnie wiadomo, dzieci do 12 roku życia albo 150 cm wzrostu zawsze podróżują w foteliku samochodowym. Jeśli nie posiadamy własnego samochodu, a tym samym nie mamy niezbędnego fotelika, to tego rodzaju akcesorium udostępni nam wypożyczalnia aut, z której usług będziemy korzystać. W przypadku dzieci, które ukończyły już 12 rok życia lub też ich wzrost przekracza 150 cm, wystarczy zabezpieczenie w postaci pasów bezpieczeństwa. Poza tym pamiętajmy o zabezpieczeniu drzwi tak, aby dziecko nie było w stanie otworzyć ich w trakcie jazdy.
Podczas upału
Latem, gdy temperatury przekraczają nawet wartość 30°C, pokonanie długiej trasy może okazać się wyjątkowo męczące zarówno dla osób dorosłych, jak i (a może właśnie przede wszystkim!) dla dzieci. W takiej chwili niezastąpiona okazuje się sprawna klimatyzacja. Niestety, niewłaściwe korzystanie z chłodnego nawiewu może skutkować przeziębieniem. Pamiętajmy więc, że dopuszczalna różnica pomiędzy wnętrzem auta, a temperaturą panującą na zewnątrz wynosi 4°C.
Jeśli tylko mamy taką możliwość to wyruszmy w trasę ok. 4.00 – 5.00 rano. Tak wczesne wyruszenie w drogę posiada szereg zalet. Poza tymi oczywistymi, a więc szansą na uniknięcie korków i skróceniem czasu przejazdu, zyskujemy pewność, iż upał nie będzie aż tak dokuczliwy, natomiast maluch prześpi przynajmniej początek podróży.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Bez względu na to, czy podróżujesz z dzieckiem własnym czy też wynajętym samochodem pod żadnym pozorem nie zostawiaj malucha samego w aucie. Latem auto nagrzewa się wręcz błyskawicznie co oznacza, iż dziecko jest narażone na wystąpienie udaru cieplnego. W przypadku niemowląt wspomniane zagrożenie może skutkować nawet śmiercią maluszka.
Podczas upału zadbaj o odpowiednie nawodnienie dziecka. Najlepszym wyborem w kwestii napoju będzie mineralna woda pozbawiona gazu. Jeśli jednak maluch nie jest chętny na picie klasycznej „mineralki”, to dobrym, smakowym odpowiednikiem będzie woda kokosowa bez cukru. W przypadku niemowląt funkcję nawadniającą pełni mleko.
Poznaj ofertę wynajmu samochodu w wypożyczalni CarFree.