Co to jest kontrola zarządcza i jakie są jej funkcje w przedsiębiorstwie?

Cele przedsiębiorstwa nie mogą być osiągnięte bez odpowiedniej kontroli zarządczej. Jest ona procesem związanym z administrowaniem i zarządzaniem rachunkiem kosztów, ale obecnie sięga znacznie dalej. Obecnie postać „kontrolera finansowego”, który jest odpowiedzialny za te funkcje, odgrywa fundamentalną rolę we wzroście, rozwoju i planowaniu każdego projektu firmy.

Co to jest kontrola zarządcza?

Dlaczego jest tak, że jedna firma może osiągnąć swoje cele biznesowe, a inna nie? Kontrola zarządcza koncentruje się na gromadzeniu informacji, które pomagają w optymalizacji procesu podejmowania decyzji zarządczych. Nie można stworzyć przełomowej strategii biznesowej bez pomocy finansowej i operacyjnej kontroli zarządzania. Poprzez kontrolę zarządczą możemy opracować planowanie lub schemat organizacyjny zgodnie z celami, ustalić limity kosztów, koordynować zadania, które mają być realizowane przez przedsiębiorstwo oraz dysponować mechanizmami analizy i kontroli zmiennych, które wpływają na ogólną sytuację przedsiębiorstwa. Skąd mamy wiedzieć, w które obszary firmy powinniśmy więcej inwestować, jaki jest poziom obrotów potrzebny do pokrycia kosztów i kiedy możemy go osiągnąć? Wyjaśnienie tych kwestii będzie nieuchronnym zadaniem kontrolera finansowego firmy, dla którego analityka danych jest niezbędna.

Funkcje kontrolera finansowego

Profil zawodowy kontrolera finansowego odgrywa coraz bardziej decydującą rolę w zarządzaniu kontrolą w przedsiębiorstwach. Ta figura kierownicza może być dostosowana do potrzeb każdej firmy. W większych firmach osoba taka może zarządzać całym działem zajmującym się realizacją tych funkcji.

Analiza danych

Kontroler finansowy wykracza daleko poza zarządzanie zasobami ludzkimi czy zarządzanie finansami. Administrator jest odpowiedzialny za zbieranie i analizowanie danych niezbędnych do zrozumienia działania firmy i jej wpływu na osiągane wyniki. Jego lub jej misją jest pomoc w ustaleniu realistycznych celów biznesowych i opracowanie środków niezbędnych do ich osiągnięcia.

Budżetowanie

Jaki jest najlepszy sposób na osiągnięcie celów biznesowych? Jakie działy powinna posiadać firma i jak powinna być zorganizowana? Jedną z misji kontrolera finansowego jest opracowanie celów firmy i zrozumienie funkcjonowania wszystkich aspektów organizacji. Ponadto musi on/ona przeprowadzać planowanie, budżetowanie, tworzenie rezerw i prognozowanie środków pieniężnych zgodnie z dokonanymi przez siebie szacunkami.

Wspomaganie zarządzania przedsiębiorstwem

Zadaniem kontrolera finansowego lub działu kontroli zarządczej jest wspieranie kierownictwa. Dane dostarczane przez tę liczbę mają kluczowe znaczenie, aby zarząd mógł być świadomy wskaźników wydajności i różnych możliwości, które pomogłyby ulepszyć firmę. Jednocześnie kontroler pełni rolę pośrednika między kierownictwem a każdym z działów, przekazując analizowane informacje i wnioski z analiz finansowych. I tak na przykład, jeśli jakiś dział nie wykorzystuje prawidłowo przyznanych mu środków, kontroler w odniesieniu do finansów firmy może sformułować propozycje działań dla tego działu, aby usprawnić procesy i rozdysponować przyznany budżet w sposób najbardziej odpowiedni dla celów firmy.

Monitorowanie osiągania celów

Kontrola zarządcza w organizacji odgrywa również rolę w monitorowaniu realizacji celów. Jego zadaniem jest ustanowienie strategii wykrywania błędów i nieefektywności w celu osiągnięcia wyznaczonych celów. Wyniki przedsiębiorstwa muszą być zgodne z wyznaczonymi celami i musi istnieć profil z możliwością podejmowania decyzji w dziedzinie finansów i zasobów ludzkich, który ma dostęp do danych i zna je. Sprawdź portal Info Mielec jeśli masz zamiar zlecić tego typu usługi firmie zewnętrznej z Mielca.

Wszystko wskazuje na to, że rola kontroli zarządczej w przedsiębiorstwach będzie miała coraz większe znaczenie w przyszłości w ich administrowaniu i zarządzaniu. Coraz bardziej zaawansowane narzędzia oprogramowania biznesowego ułatwiają obszarowi zasobów ludzkich przejęcie kontroli nad finansami firmy, przyjmując w ten sposób funkcję ponaddziałową, która zapewnia większą synergię między działami i lepszą koordynację.