Składka ZUS w 2022 roku

Polski rząd wprowadza kolejny zmiany podatkowe. Nowy Polski Ład jest niewątpliwie projektem, który ponownie wprowadzi sporo zamieszania w działaniach przedsiębiorców. Osoby, które do tej pory doskonale wiedziały jaka forma opodatkowania jest dla nich najlepsza, od nowego roku ponownie będą musiały nauczyć się tego, jak funkcjonuje biznes w Polsce. Najważniejsze kwestią dla wielu przedsiębiorców jest jednak składka ZUS. Ile będzie wynosić w Polskim Ładzie?

Składki ZUS na ten moment

W roku 2021 pełna składka ZUS wynosiła 1447,08 zł. Składały się na to oczywiście m.in. składki rentowe, chorobowe i zdrowotne. Sporo osób do tej pory mogło płacić także o wiele mniejsze składki. Dotyczyło to osób, które korzystały z „Ulgi na start” lub też mniejszego ZUSu przez kolejne 24 miesiące. W 2021 roku wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od wybranej formy opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej miały identyczne składki. Na stronie https://e-tomaszow.pl/ znajdziesz informacje na temat tamtejszego Urzędu Skarbowego. Dzięki temu dowiesz się czy przysługuje Ci ulga na start.

Ile wyniesie ZUS w 2022 roku?

Od nowego roku biznes w Polsce będzie funkcjonował na nieco innych zasadach. Różne stopy procentowe dotyczące składek zdrowotnych, brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku PIT, czy też inna kwota wolna od podatku. To sprawia, że nowa składka ZUS będzie zmienna. O tym ile będzie ona wynosić, warto zapytać się swojego księgowego. Po prostu składka będzie różnić się wysokością w zależności od wybranej formy opodatkowania oraz od uzyskiwanych przychodów.

Prowadzenie firmy w Polsce na pewno od 2022 roku nie będzie prostsze, co próbują nam wmówić obecne władze. To sprawia, że dla większości przedsiębiorców może to oznaczać zakończenie działalności gospodarczej. Warto na pewno śledzić aktualne nowinki podatkowe, a także na bieżąco kontaktować się z księgową. Dzięki temu będziemy mogli jak najbardziej zoptymalizować formę podatkową firmy, aby płacić jak najmniejsze składki ZUS i podatki dochodowe.