O pracy na swoim marzą przede wszystkim pracownicy etatowi, którzy są niezadowoleni ze swojej dotychczasowej posady. Osoby pracujące na etatach zwykle bardzo jaskrawo widzą wady własnej aktywności zawodowej, natomiast prowadzenie biznesu jawi im się jako coś doskonałego. Niestety otwarcie pierwszego biznesu dla wielu osób okazuje się być dużym rozczarowaniem i bolesnym zderzeniem z rzeczywistością.
Dlaczego tak wiele osób marzy o własnej firmie?
Wiele osób postrzega prowadzenie biznesu jako idealny sposób na aktywność zawodową. Są oni przekonani, że przedsiębiorcy pracują mało a zarabiają bardzo dużo. Mnóstwo osób sądzi, że przedsiębiorcy wkładają mały wysiłek w swoją pracę, gdyż mają zwyczaj wyręczania się pracownikami. Wokół zarobków przedsiębiorców także narosło bardzo dużo mitów. Patrząc z boku na konkretny biznes taki jak salon fryzjerski czy sala bankietowa można wysnuć mylne spostrzeżenia na temat jego wysokiej zyskowności. Wiele osób utożsamia obroty z dochodami, nie widząc licznych kosztów.
Dążenie do pracy na swoim wynika także z faktu, że wiele osób jest niezadowolonych z jakości kontaktów na linii przełożony pracownik. Również atmosfera pomiędzy pracownikami w wielu miejscach pracy pozostawia dużo do życzenia. Ktoś, kto planuje otworzyć biznes przesadnie skupia się na tym, że nie będzie miał szefa nad głową i widzi w tym same korzyści.
Dlaczego prowadzenie firmy wcale nie jest łatwe?
Gdy przyjrzymy się o statystykom, szybko zauważymy, że w Polsce bardzo dużo firm zamyka się przed drugim rokiem działania. Obserwując swoje otoczenie znajdziemy też wiele przypadków, gdy ktoś otworzył swoją firmę i bardzo szybko ją zamknął na przykład w ciągu kilku miesięcy. Zwykle wynika to z rozczarowania biznesem oraz z braku spodziewanych efektów. Za tym z kolei najczęściej stoi nieprzygotowanie zaplecza finansowego. Wiele osób nastawia się na szybkie i wysokie zyski, tymczasem rzeczywistość jest taka, że większość firm zaczyna zarabiać najwcześniej po pierwszym roku działania a wcześniej generuje wysokie koszty. Otwierając własny biznes trzeba więc mieć nie tylko pieniądze na rozruch ale także pieniądze na działanie firmy przez co najmniej pół roku. Biznesowe początki zwykle są trudne i trzeba bardzo dużo pracować. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to ogromnym zaskoczeniem. Okazuje się, że nagle praktycznie nie wychodzą z pracy a efektów finansowych w ogóle nie widać. Więcej szczegółów dotyczących prowadzenia własnego biznesu znajdziesz na https://o.pl/biznes/.
Na co najbardziej narzekają przedsiębiorcy?
Prowadzenie biznesu wiąże się z ogromnym stresem i obciążeniem czasowym. W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które w początkowym okresie prowadzą firmę samodzielnie. Taki jednoosobowy przedsiębiorca musi więc występować w wielu rolach jednocześnie. Jest on sprzedawcą, zaopatrzeniowcem, pracownikiem biurowym, księgowym, kierowcą, marketingowcem. Nie wszyscy są także przygotowani na to, że klienci dzwonią oraz piszą maile w najróżniejszych dziwnych porach, w tym również w weekendy. Działalności biznesowej zwykle nie można zamknąć w sztywnych ramach czasowych, bo gdy zdarza się jakiś pożar trzeba go gasić jak najszybciej. Tak dzieje się w przypadku problemu z dostawami czy wtedy, gdy trafi się zdenerwowany klient z reklamacją.
Przedsiębiorcy narzekają także na duże zatory finansowe. Niestety w Polsce przyjęły się płatności na przelew i bardzo często trzeba wielokrotnie upominać się o własne pieniądze. Dużym problemem jest także często zmieniane prawo i liczne obowiązki. Każdy kto prowadzi biznes musi pilnować tego, by na czas opłacać składki, podatki, wypełniać deklaracje. Dużym problemem są także wysokie składki ZUS i inne opłaty, które pojawiają się w momencie otwarcia działalności gospodarczej. Trzeba wtedy płacić wyższe opłaty za wywóz odpadów, wyższy podatek od nieruchomości czy przejść na specjalną taryfę energetyczną dla firm.
Kiedy jeszcze własna firma staje się rozczarowaniem?
Wiele osób otwiera własny biznes mając nadzieję na dużą niezależność. Tutaj również następuje duże zderzenie z rzeczywistością, bo w praktyce okazuje się, że przedsiębiorca co prawda nie ma szefa nad głową, jednak tak naprawdę jego szefem jest klient. To on decyduje o jego godzinach pracy, zakresie oferty a także i zarobkach.
Wiele osób wychodzi także z założenia, że aby odnieść sukces w biznesie wystarczy być bardzo pracowitym. Okazuje się jednak, że pracowitość w biznesie jest niezbędna ale zdecydowanie niewystarczająca. Przedsiębiorca musi mieć jeszcze cały szereg innych cech charakteru, które pomogą mu odnieść sukces. Niezbędna jest odporność na stres, umiejętność podejmowania ryzyka, umiejętności komunikacyjne a także duża elastyczność w przystosowaniu się do zmian. Przedsiębiorca powinien też wykazywać się bardzo optymistyczną postawą, bo przeszkody i problemy w jego pracy będą występować bardzo często. Tutaj jednak nie ma miejsca na załamywanie się i zwątpienia, bo ktoś kto chce odnieść sukces w biznesie musi stale podnosić się i próbować po raz kolejny.