Co produkuje się w zakładzie kamieniarskim i na czym polega praca kamieniarza?

Wśród wielu rzemiosł istniejących w Polsce, jak i na całym świecie swoje miejsce ma kamieniarstwo. Jest to rzemiosło polegające na wydobywaniu i obróbce bloków skalnych, z których powstają różne przedmioty.
Kamieniarstwo wielu osobom kojarzy się z cmentarzem. Lecz z kamienia wykonywane są nie tylko elementy na pomniki, czy grobowce, lecz także wiele elementów wykończeniowych do domu, a także mała architektura miejska.
Kamieniarstwo jest rzemiosłem, które mimo nowoczesnych trendów w gospodarce nie ulega zanikowi. Wciąż powstają nowe zakłady kamieniarskie zatrudniające pracowników i wykonujące usługi dla społeczeństwa.

Co produkują zakłady kamieniarskie?

Do podstawowych wyrobów kamieniarskich należy wykonywanie płyt pomnikowych, całych pomników i dużych grobowców. A także ozdób nagrobnych, jak rzeźby, donice, wazony. Zakład kamieniarski podejmie się również ułożeniem kostki brukowej lub płytek wokół pomnika lub grobowca. Wśród ogłoszeń zakładów kamieniarskich znajdą się również inne oferty, jak wykonanie parapetów, kominków i schodów.
W zakładzie kamieniarskim zawsze jest pełno pracy, bo dziś niemalże każdy stawia pomniki swoim bliskim zmarłym, jak i pragnie udekorować pomnik.
Pracownicy zakładu kamieniarskiego zajmą się także renowacją naruszonego zębem czasu pomnika, albo przebudują istniejący pomnik na inny wykonany z droższego materiału i bardziej reprezentacyjny, dokonają zdobień, czy zmiany napisu. Jednym słowem zakład kamieniarski podejmie się wykonania każdej pracy, która leży w jego kompetencji.

Kamieniarstwo to przyszłościowy zawód

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy praca kamieniarza jest przyszłościowa? I tu trzeba zaznaczyć, że kamieniarstwo jest jednym z zawodów, które oparło się czasowi. Tak kiedyś, tak i dziś jest potrzebne i nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości uległo to zmianie. Bo przecież ludzie zawsze będą chcieli stawiać nagrobki zmarłym i będą chcieli zdobić je na wszystkie możliwe sposoby. Jak również w obrębie domu zawsze będzie coś do wykonania z kamienia, który jest najbardziej naturalnym i najbardziej twardym i mocnym surowcem.
Także dla wielu osób założenie zakładu kamieniarskiego jest pomysłem na biznes, byle tylko spełnić kilka warunków. Najważniejszy z nich to ten, aby chcieć prowadzić taką działalność gospodarczą i aby posiadać pewne niezbędne umiejętności w tym kierunku. Osoba prowadząca taki biznes powinna też wykazać się operatywnością, inwencją twórczą i komunikatywnością, bo to pomoże zdobywać zlecenia i niezbędne do pracy materiały. Trzeba również posiadać miejsce na prowadzenie takiego biznesu i oczywiście pewien zasób pieniędzy na zakup potrzebnych maszyn i materiałów, co wiąże się ze sporym wydatkiem. Lecz to wszystko jest do przeskoczenia, jeżeli jest chęć, bo to ona stanowi 3/4 o sukcesie w każdej branży i nie tylko w kamieniarstwie. Ponadto dobrze prosperujący biznes bardzo szybko pozwoli odebrać całość wydanych nakładów.

Praca w zakładzie kamieniarskim

Praca w zakładzie produkującym elementy kamienne jest ciężka, lecz jest także satysfakcjonująca, gdy uda się zrealizować zamówienie wymagające pomysłowości i umiejętności. I powstanie piękny i funkcjonalny przedmiot taki, jaki zażyczył sobie klient. W zakładzie kamieniarskim surowe kamienie kształtowane są w geometryczne kształty. Z kamienia w ten sposób powstają nagrobki, grobowce i przeróżne inne przedmioty niekoniecznie cmentarne, lecz również związane z życiem doczesnym. I wszyscy żywi mogą z nich korzystać wiele dziesiątek lat, bo są to bardzo mocne przedmioty i odporne nie tylko na zmieniające się nieustannie warunki atmosferyczne, lecz również na działanie mechaniczne. Ponad to przedmioty wykonane z kamienia nie wymagają późniejszej meczącej konserwacji, gdyż od razu poddawane są wszystkim potrzebny zabiegom.

One thought on “Co produkuje się w zakładzie kamieniarskim i na czym polega praca kamieniarza?

Dodaj komentarz