Dzisiejszy przemysł w bardzo dużym stopniu wykorzystuje urządzenia i maszyny, których praca uzależniona jest od zastosowania tzw. siłowników pneumatycznych. Pneumatyka przemysłowa to dziedzina nauki, która rozwija się coraz szybciej, a jej owoce coraz częściej wykorzystywane są przy konstrukcjach, maszynach i urządzeniach, które znajdują zastosowanie w przemyśle.
Pneumatyka przemysłowa bazuje na wykorzystaniu technologii opierającej się na pracy, jaką wykonuje sprężone powietrze, poddane działaniu ciśnienia, w większości przypadków nadciśnienia. W niektórych przypadkach, zdarza się wykorzystywanie pracy podciśnienia. Pneumatyka przemysłowa widoczna jest niemal w każdej dziedzinie, która znajduje zastosowanie w codziennym funkcjonowaniu. Jej dobrodziejstwa wykorzystywane są m. in. w drzwiach i klapach bagażnika samochodów, w drzwiach wejściowych, bramach wjazdowych, składanych fotelach czy kanapach.
To, co wyróżnia pneumatykę jako technologię stosowaną w przemyśle jest niewątpliwie fakt, że dzięki zastosowaniu jej praw urządzenie wyposażone w podnośnik pneumatyczny jest w stanie wykonać pracę, której nie byłby w stanie sprostać człowiek. Pneumatyka to siła, precyzja, dynamika, regularność ruchu i dokładność w przestrzeganiu wyznaczonego zakresu.
Pneumatyka przemysłowa wykorzystywana jest pod dwoma głównymi postaciami. Pierwszy stanowi tzw. napęd pneumatyczny. W tym przypadku zastosowania pneumatyki, sprężone powietrze, o którym była mowa powyżej, działa na zasadach przenośnika energii. Sprężone powietrze jest poddane transformacji w energię mechaniczna. Drugą postacią wykorzystania pneumatyki w przemyśle jest stosowanie tzw. sterowania opartego o technologię pneumatyczną. W tym przypadku, sprężone powietrze wykorzystywane jest jako nośnik informacji.
Pneumatyka wykorzystywana jest w urządzeniach przede wszystkim z branży instalacji wodnych, ogrzewania, klimatyzacji, hutnictwie ale także np. w meblach. Korzystają z niej głównie siłowniki, złącza, rozdzielnice, zawory, filtry, włączniki, wyłączniki czy rozgałęźniki. Dużą zaletą pneumatyki jest jej niezawodność. Urządzenia korzystające z tej technologią rzadko się psują i są wyjątkowo wytrzymałe. Pneumatyka umożliwia również wykonywanie pracy wyjątkowo precyzyjnej. Bazuje bowiem na regularności dokładanie takich samych ruchów pracujących w określonym obszarze
Pracuje na co dzień z narzędziami pneumatycznymi i niesamowicie ułatwiają robotę.